Yoğuşmalı Kombi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yoğuşmalı kombiler, daha az enerji harcayarak daha fazla alanın ısınması için yeni teknolojiler içeren kombilerdir. Modern yoğuşmalı kombiler genellikle %95 ila %97 arasında bir verimliliğe sahiptir. Termodinamik kanunları gereği bir makinenin elde edebileceği verim %100’den düşük olmalıdır. Bazı kombi markaları, kullanıcılarını yanıltarak %100’ün üzerinde verimlilik değerlerinden bahsetse de; bu tamamıyla bir yalandan ibarettir.

Yoğuşmalı Kombilerin Çalışma Prensibi

Yoğuşmalı kombilerdeki temel teknoloji esasen geleneksek kombilerdekine çok benzerdir. Farklı olarak doğalgaz yoğuşmalı kombiler, yüksek sıcaklığa sahip baca gazlarını geri kazanım ile kullanır ve daha ekonomik bir yakıt tüketimi yapılmasına imkan sunar. Bu sayede verimlilik oranı yükselir.

Geleneksel bir kombide, genellikle 300 °C’yi aşan baca gazları salınır. Yoğuşmalı bir kombi, bu ısıyı sadece 50 °C’ye veya bu noktalara düşürmek için daha büyük veya ikincil bir ısı eşanjörü kullanır. Isı daha sonra suyu ısıtmak için tekrar kullanılır, gaza olan talebi azaltır ve böylece enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Yoğuşmalı Kombilerin Avantajları

  • Faturaların ortalama %60’ını enerji tüketim miktarları oluşturur. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda yoğuşmalı kombiler, diğer doğalgaz kombilerine göre yılda ortalama 1.000 TL ile 1.500 TL arasında bir tasarruf elde edilmesine olanak sağlar.
  • Yoğuşmalı kombiler, atmosfere daha az karbon salınımına neden olur. Bu da yoğuşmalı kombilerin çevreci olduğunun bir göstergesidir.
  • Yoğuşmalı kombiler, talep üzerine sıcak su tedarik edilmesini sağlar. Yani kombi panelinde ihtiyacınız olan suyun derecesini ayarladığınızda, musluklarda elde edilecek su seviyesi talep edilen sıcaklığa çok yakın bir değer sunar.
  • Yoğuşmalı kombiler, yoğuşmasız olanlara göre daha güvenlidir. Özellikle yüksek baca çıkış ısılarının olmaması ve karbon salınımının düşük olması, olası bir baca gazı kaçağı durumunda ev içerisindeki kullanıcıların daha az zarar görmesine neden olur.
  • Günümüzde markaların çoğu sadece yoğuşmalı kombi modelleri üretmektedir. Yeni yasalar ve standartlar, evlerde yoğuşmalı kombi kullanımının zorunlu hale getirilmesini sağlıyor.