En Sık Karşılaşılan Kombi Arızaları Nelerdir?

Sık karşılaşılan Kombi arızaları %80’i kullanıcıların kombi bakımını yaptırmaması, uygun şekilde çalıştırmaması, basıncını kontrol etmemesi gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.  Şimdi en sık karşılaşılan kombi arızalarına ve potansiyel  nedenlerine göz atalım. Kombiler birçok farklı nedenden dolayı  arızalanabilir. Bu nedenleri kullanıcıdan kaynaklanan nedenler ve makinenin kendisinden kaynaklanan nedenler olarak iki ana gruba ayırabiliriz.

 

Kombinin Hiç Çalışmaması Sorunu

Kombinin hiç çalışmaması, kombiye elektrik gelmemesi veya kombinin ideal basınçta olmamasından kaynaklanabilir. İdeal su basıncı 1.5 bar düzeyindedir. Diğer olası nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Genel bir doğalgaz arızası olabilir veya gaz vanaları kapatılmış olabilir.
  • Gaz vanası açık olduğu halde kombi çalışmıyorsa ve elektrik akımında bir problem yoksa, kombi ikaz lambasıyla kullanıcıyı uyarmaktadır. Bu bir arızanın işaretidir.
  • Pilotlu kombilerde, pilot alevi yanmıyorsa, bu sorun kombinin hiç çalışmamasına sebebiyet verir.
  • Kombinin panelinde görülen yaz ve kış konum anahtarları, olması gereken konumda değilse kombi çalışmıyor olabilir.

Kombi Çalıştığı Halde Isıtmıyor

Bu durumda genellikle kombinin ekranında ikaz lambası yanar ve hata kodu belirtilir. Nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Radyatör vanaları kapalı olabilir. Kombi tesisatındaki tüm petekler kontrol edilmelidir. Kapalı olan vanalar açılmalıdır.
  • Kombi tesisatındaki radyatörlerin dönüş hattı tıkanmış olabilir. Özellikle radyatör filtresinin arızalanması bunun en büyük nedenidir. Ayrıca peteklerdeki havanın alınması gerekir.
  • Kaloriferin ayar düğmesi düşük olarak ayarlanmış olabilir. Yeterli ısınma sağlanamıyorsa sıcaklık değeri yükseltilmelidir.

Kombi Gürültülü Çalışıyor

  • Kombinin ilk çalıştırılması sırasında alev alma süresi olması gerekenden uzun sürebilir ve ardından bir patlama sesiyle birlikte çalışabilir. Bunun sebebi gazın kombiye geç gelmesi veya yanmanın geç gerçekleşmesidir.
  • Kombi fanının arızalı olması da gürültülü çalışmasına neden olur. Ayrıca pompa arızası, ısı eşanjörlerinde hava birikmesi ve üç yollu vanadaki bir arıza, kombinin gürültülü şekilde çalışmasına sebebiyet verebilir.

Kombi Su Damlatıyor

Basınç seviyesi normal olduğu halde kombi su damlatıyorsa, tesisatta kaçak veya yıpranma olabilir. Bunun yanı sıra pompanın üzerinde bulunan hava purjörü kireç toplamış olabilir veya kombinin içindeki genleşme tankı hasar görmüş olabilir.

Yukarıda belirtilen arızalarla karşılaşanlar genel bir kontrol yaptıktan sonra arızayı gideremiyorsa kombi servisi  ile irtibata geçmelidir. Yetkili servis kombi arızasını dış tesisata bağlıyorsa doğalgaz acil ekipleriyle iletişime geçilmelidir. Doğalgaz sayaç arızası da doğalgaz ekipleri tarafından incelenmelidir.