En İyi Kombi Hangisidir? Özellikleri ve Kullanım Alanına Göre Öneriler

Kombi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yoğuşmalı ve hermetik kombi arasındaki fark nedir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evler ve iş yerleri için kombi seçimi yapmak, ekonomik ve verimli bir ısınma performansı açısından dikkatle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Genellikle kombi bayileri ve kombi markalarının temsilcileri, evin tapusunda belirtilen metrekareye göre bir kombi satın alınması gerektiğini ifade eder. Fakat bu düşünce yanlıştır. Kuzey cepheye bakan yapılarda, tapuda yazan alana en az 15 m² eklenerek bir kombi seçimi yapılmalıdır. Örneğin eviniz 100 m² ise ve kuzey cepheye bakıyorsa 115 m²’lik bir ısınma ihtiyacını karşılayacak modellere yönelmelisiniz.

En İyi Kombi Markası Nedir?

Kombi satın alacak kullanıcıların “en iyi kombi hangisi” şeklinde sorularıyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. En iyi kombi, yüksek verimde çalışan, evin petek sıcaklığını ve kullanım suyu sıcaklığını istenen değerde, ekonomik olarak karşılayan kombidir. Yoğuşmalı ve hermetik kombiler %92 ile %98 arasında verimliliğe sahip, ekonomik kombilerdir. Eski tip kombiler yerine bu tür kombiler tercih edilmelidir. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Yoğuşmalı Kombi Nedir, Özellikleri Nelerdir?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaç kW Güce Sahip Kombi Alınmalıdır?

  • 70 m²’lik bir daire için 17 kW güce sahip kombi evinizin ısıtması için yeterlidir. Genellikle kombi markalarının en düşük güç seçeneği budur. 17 kW doğalgaz yoğuşmalı kombi fiyatları 500 TL ile 4.500 TL arasında değişmektedir.
  • 70 m²’lik bir daire için 20 kW güç üreten kombiler ısınma ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilir. Ortalama 1 metre uzunluğunda 7-8 adet radyatörü rahatlıkla istenilen sıcaklığa ısıtabilir. 20 kW kombi fiyatları900 TL ile 4.800 TL arasında değişmektedir.
  • 150 m²’lik bir yapının ısınması için 24 kW’lık bir güce sahip kombi işinizi görecektir. Toplamda 1 metre uzunluğunda 10-11 adet radyatörü rahatlıkla ısıtabilir. 24 kW kombi fiyatları 000 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.
  • 180 m²’lik bir mülkü 26 kW güç değeri bulunan yoğuşmalı kombiler ekonomik olarak ısıtacaktır. 26 kW gücündeki bir kombi, 1 metre uzunluğunda 13-14 adet radyatörü veya 2 metre uzunluğunda 6-7 adet radyatörü rahatlıkla ısıtabilir. 26 kW kombi fiyatları 000 TL ile 6.500 TL arasında değişmektedir.
  • 200 m² alana sahip yapılar içinse en az 30 kW güce sahip kombiler alınmalıdır. 30 kW kombi fiyatları 500 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir.

Burada belirtilen değerler ekonomik yoğuşmalı kombi modellerinin 2021 yılı ortalama fiyatlarıdır.