Doğalgaz Tesisatı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisatı yaptırıldığında verimli, ekonomik ve daha az arıza ile karşılaşmanızı önemli bir konudur. Doğalgaz tesisatında nelere dikkat etmeliyiz?

Doğalgaz iç tesisatında deneyimli ve güvenilir firmaları tercih etmek bunun ilk kuralıdır.

İç Tesisat Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eve doğalgaz döşeme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli faktör iyi bir kombi seçimi ve radyatörlerin gerektiği ölçülerde satın alınmasıdır. Hangi odaya hangi radyatör ölçülerine sahip bir ürün seçileceğini doğalgaz firmaları belirlemektedir. İdeal bir kombi seçimi ise kullanıcının araştırmasına bağlıdır. Bu konuda hazırladığımız “En İyi Kombi Hangisidir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Doğalgaz tesisatı mümkün olan en kısa şekilde, tesisat uzatılmadan gerçekleştirilmelidir. Bu sayede ısı kayıpları en aza indirilmiş ve verimli bir çalışma performansı sağlanmış olur.
  • Ev içerisinde bulunan tüm odalara bir radyatör yerleştirilmelidir. Daha ekonomik olsun diye küçük odalara, banyolara ve koridorlara radyatör yerleştirilmemesi gibi bir düşünce yanlıştır. Banyo kalorifer peteği için ergonomik bir seçenek olarak banyo havluluk petek alternatifi değerlendirilebilir.
  • Doğalgaz tesisatında bir diğer önemli konu da kombi için yer seçimidir. Eğer evinizde mutfak bölümüne yakın kapalı bir balkon varsa kombi bu bölüme konumlandırılabilir. Balkon veya teras gibi bir alan bulunmuyorsa, havalandırma imkanı olan, mutfak ve banyoya yakın bir bölüme yerleştirilebilir. Kombinin mutfağa ve banyoya yakın konumlandırılması, ısı kayıplarını azaltır ve doğalgaz tüketim miktarına olumlu etki eder.
  • Radyatör seçimi ve radyatörlerin konumlandırılması da iyi bir tesisat için göz önünde bulundurulması gereken konulardır. Radyatörler pencerelerin altına yerleştirilmelidir. Eski tip dökme demir radyatörler yerine yeni tip radyatörler tercih edilmelidir. Gereksiz uzun veya çok kısa radyatörlerden ziyade ortamı ısıtabilecek düzeyde yeteri kadar uzunlukta radyatörler bulundurulmalıdır. Petek seçimi ile ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz: “Doğalgaz Petek Çeşitleri Nelerdir, Hangisi Daha Avantajlı
  • Doğalgaz döşeme konusunda kullanıcıların ve çoğu doğalgaz firmasının dikkat etmediği bir konu olan doğalgaz sayacının konumu, evin girişine yakın olmalıdır. Herhangi bir kaçak veya bir arıza durumunda kullanıcı en kısa sürede sayaca erişebilmeli ve vanayı kapatabilmelidir.