Doğalgaz Petek Çeşitleri Nelerdir? Hangisi Daha Avantajlı?

Petek Çeşitleri Nelerdir? Hangi Alanlarda Kullanılır? Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir? Soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Doğalgazla ısınma sistemi olan evlerde radyatörlerin (peteklerin) seçimi oldukça önemlidir. Merkezi sistemli yapılarda ve bireysel kombi ile ısınma sistemi olan evlerde ısıtılan su, boru hatlarıyla radyatörlere iletilir ve bu süreçte ısı kaybının en az olması istenir. Ayrıca radyatörlerin de verimli olması, bulunduğu odayı ısıtacak boyutta olması (ne çok küçük ne de çok büyük) gerekir. Günümüzde çok çeşitli doğalgaz petek çeşitleri üretilmektedir. Tercih edilecek radyatörü hem dekoratif açıdan hem de işlevsel açıdan değerlendirmeli, buna göre bir seçim yapılmalıdır.

Petek Çeşitleri Nelerdir, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Tek Panel Radyatörler

Duvara monte edilen, içerisinde tek bir panel barındıran radyatörlerdir. Yüzey alanı oldukça geniştir ve birden çok sütuna bölünebilir. Tek panel radyatörler diğerlerine göre daha ince yapıdadır. Kalorifer tesisatındaki suyun daha hızlı devridaim yapmasını sağlar.

Çift Panel Radyatörler

Çift panel radyatörler, birbirlerine karşı istiflenmiş iki farklı panel barındıran ve tek panele göre içerisine iki kat daha fazla sıcak su alabilen ürünlerdir. Tek panelde olduğu gibi duvara monte edilir. Fakat çift panel barındırdığı için odadaki alanı daha fazla kullanır. Çok dar alanlarda tek panel radyatörlerin tercih edilmesi önerilir.

Yatak Radyatörler

Genellikle pencerelerin altına konumlandırılan ve diğerlerine göre daha geniş olan bu yatay radyatörler, en sık kullanılan radyatör seçeneklerindendir. Yatak kalorifer petek fiyatları, peteğin genişliğine ve uzunluğuna göre değişmektedir. Geometrisi itibariyle yatay olduğundan, yükseklik alanı dar olan yerlerde (pencere altı, dolap altı, vb.) tercih edilebilir.

Dikey Radyatörler

Dikey radyatörler uzundur, yerden tasarruf sağlar ve daha dekoratiftir. Yerden tavana doğru uzun bir şekle sahip olduğundan; genişliği az alan duvarlarda iyi bir seçim olabilir. Yatay radyatörlerle dikey radyatörlerin yakıt tüketimi aynıdır. Petek markalarının çoğunda dikey radyatör seçeneği bulunmaktadır.

Kolon Radyatörleri

Sütun radyatörleri veya diğer adıyla kolon radyatörleri, tek bir bölüm  oluşturmak için üst ve alt kısımlarında sırayla bağlanan tüplerden (kanatçık) oluşur. Dökme demir radyatörleri olarak da bilinir. Geç ısınır, geç soğur.

Havlupan Radyatörleri

Banyo, WC, dar koridorlar ve antre gibi alanlarda kullanılan, üzerine havluların asılabileceği modern radyatör çeşididir. Havlupan kalorifer peteği fiyatları, peteğin boyutlarına, kullanılan malzemenin türüne ve markasına göre değişmektedir. Sanılanın aksine oldukça ekonomiktir.